A peptid bioregulátorokat az 1970-es években fedezte fel V.H.Khavinson a világhírű gerontológus professzor, az orvostudományok doktora. Ezért nevezik ezeket a vegyületeket Havinson peptideknek.
Honnan származnak a sejtekben a Havinson-peptidek?
A sejtben szintetizálódott fehérje elvégzi a feladatát, és utána - elbomlik. A peptidáz enzimek segítségével darabokra töredezik. Ezek egy része a kiválasztó rendszeren keresztül távozik a szervezetből. A másik része széttöredezve rövid peptiddé alakul át. Ezek a rövid peptidek az aminosavak meghatározott módon összekapcsolódott szakaszait tartalmazzák. Ezeket az anyagokat nevezzük peptid bioregulátoroknak, amelyeket Khavinson professzor fedezett fel.
A bioregulátorok a DNS molekula meghatározott szakaszával megegyező szerkezetűek, és képesek ehhez a szakaszhoz illeszkedni. Úgy működnek, mint egy mágneses kulcs, és a DNS molekulát – mint a mágneses zárat kinyitó kulcs – kinyitván , leolvassák a benne tárolt információkat. Ezek alapján a ribonukleonsavak (RNS) eredeti állapotukban regenerálódnak, újjáépülnek.
Tehát a peptid bioregulátorok a fehérjékből keletkeznek, és nélkülük nem valósulhat meg az adott fehérje regenerálása.
Miért érdemes peptid bioregulátorokat szedni?
Az egészséges szervezet még ideális körülmények között is csak a hiányzó peptid 90%-át képes belső tartalékai segítségével pótolni, a fennmaradó 10%-ot pedig a táplálékból szerzi be. A probléma abban a pillanatban kezdődik, amikor a szervezet már nem képes semlegesíteni a stresszt okozó tényezők hatását, mint pld.:
- az ülőmunka;
- szellőzetlen belső terek;
- helytelen táplálkozás;
- káros ökológiai környezet stb.
Ezek hatására a szervek és a szövetek fokozatosan sérülnek, és már nem rendelkeznek elegendő olyan peptidekkel, amelyeket az élelmiszerekből nyernek ki. Ilyen esetekben segítenek azok a peptid készítmények, amelyek átmenetileg pótolják ezt a hiányt.
Ezek következtében - amikor a sejtszövet előállítja megfelelő mennyiségű szükséges fehérjét - működése normalizálódik. Ha azonban a szervezetet a korábbiakhoz hasonlóan stressz éri, a szervek és szövetek működése újfent sérül, és ismételt támogatásra szorul.
ismét sérül, és újból szükségessé válik a rendszer megerősítése.
Hogyan hatnak a Havinson peptidek, hogyan kell alkalmazni ezeket: röviden összefoglaljuk.
A bioregulátorok csak arra a szerve hatnak, amelyből kinyerték őket. Például az Endoluten a tobozmirigyen fejti ki hatását, a Visoluten pedig a szemre hat. Ezért az orvosok több olyan gyógyszert is felírhatnak, amelyek összetételében különböző peptidek vannak. A szakértők azonban nem javasolják ötnél több bioregulátor egyidejű szedését.
Először is aktivizálni kell a stresszhez való alkalmazkodás mechanizmusát, és rendbe kell tenni a méregtelenítő rendszert. Ezért javasoljuk, hogy a terápiát a neuroendokrin-, immun-, ér- és az idegrendszerek helyreállítására szolgáló gyógyszerekkel kezdjük, majd a specifikus, helyi peptidek segítségével állítsuk helyre a további rendszerek és szervek működését: máj, porc, erek stb.
A peptid készítmények hatása kumulálódik - minden egyes további kúra hatékonyabbá válik a megelőzőhöz viszonyítva. Egy 1-3 hónapos időtartamú peptidkúra után a peptidek hatása még további hat hónapig tart. Ezért a szervek működésének megfelelő szinten tartása érdekében célszerű évente két kúrát végezni peptid bioregulátorokkal.
A peptid bioregulátorok nemcsak egymással, hanem a hagyományos gyógyszerekkel együtt is alkalmazhatók. Ezen összeegyeztethetőségnek köszönhetően lehetőség van az alap terápiában alkalmazott gyógyszer adagjának minimalizálására - természetesen az orvossal való vizsgálat és konzultáció után.
Javallatok
Célszerű a peptid bioregulátorokat 30 éves kortól kezdve alkalmazni, minden ember szedheti. Javasolt használata a fokozott stressznek kitett, továbbá káros környezeti feltételek között élő és dolgozó személyek esetében is: nagyvárosok lakói, ipari vállalatok dolgozói, irodai alkalmazottak.
A peptid bioregulátorok típusai és osztályozása
38 féle peptid bioregulátort tartunk nyilván:
- 21 fajta természetes eredetű bioregulátort – előállításukhoz állati eredetű nyersanyagot használnak, mivel a peptid-bioregulátorok minden emlősben azonosak.
- 17 féle mesterséges bioregulátort - ezek növényekből kinyert aminosavakból készülnek. A mesterséges peptid-bioregulátorok a kivonatban található alap peptid lánc rövidre töredezett másolatai. Noha hatásuk nem olyan hosszan tartó, mint a természetes bioregulátoroké, de gyorsabban valósul meg ez a hatás. Ezt az idézi elő, hogy ez esetben a molekulák rövidebbek és koncentrációjuk is sokkal nagyobb. Khavinson professzor szerint a mesterséges peptidek akkor válnak nélkülözhetetlenné, amikor nem áll majd az emberiség rendelkezésére elegendő természetes peptid.
Természetes PB/ Citomaxok | Szintetizált PB/ Citogenek | |
Szerkezet | A hossza 10-20 aminosavból áll, ebből 2-4 aminosav alkotja a aktív területet. A fő bioregulációs aktív terület mellett más szervszövetek peptidjei is jelen vannak. |
2–7 aminosavból áll. Csak a fő peptid bioregulátor részét tartalmazzák. Csak aktív területekből állnak. |
Hatásmechanizmusa | Az észrevehető kezdeti hatása körülbelül 1-2 hét múlva jelenik meg, és a kezelés abbahagyása után körülbelül 6-12 hónapig tart. | Észrevehető kezdeti hatás jelentkezik 2-3 napon belül, és a kezelés abbahagyása után további 2-3 hónapig tart |
Alkalmazás | A kezelés végén ajánlott. | A kezelés kezdetén ajánlott. |
Gyógyszerek | Cytomaxok, Peptid komplexek. | Cytogének és Revilabok. |
A peptid bioregulátorokat tartalmazó készítmények 3 csoportba sorolhatók:
- Citomaxok: Havinson természetes peptidjei. Minden szerv részére egyedi készítmény létezik, kapszula formájában. Néhányuk a nyelv alá cseppenthető folyadékként is kapható – ez a "Lingual" sorozat. Vannak peptid komplexek oldatban is, külsőleges alkalmazásra. Mindegyik ilyen komplex a szervek egy bizonyos csoportjának megfelelő peptideket tartalmaz.
- Cytogének – Havinson mesterséges peptidjei kapszulás kiszerelésben. Minden egyes készítmény meghatározott peptideket tartalmaz egy adott szerv számára.
- Revilab - peptidkomplexek, amelyek legfeljebb 4-féle mesterséges peptidet tartalmaznak különböző szervek számára. Két típusa van: Revilab SL - cseppek a nyelv alá, és Revilab ML – kapszulákban kiszerelve.
További fontos információk a peptidekről - gyakori kérdések:
Miért lehetséges a peptid bioregulátorok belsődleges használata? Nem bomlanak le a gyomorban?
A Havinson peptidek szerkezete nem változik akkor sem, amikor felszívódnak a gyomor-bélrendszerben. Ez a peptidek szerkezetéből következik: nagyon rövidek - legfeljebb 20 aminosav hosszúságúak - és az aktív magjuk csupán 2-3 aminosavból áll. Az ilyen kis struktúrák nem bomlanak el az emésztőrendszerben, és könnyen áthatolnak a sejtmembránon.
A kapszulákban lévő készítmények hatékonyságát klinikai vizsgálatok igazolják, használatuk jelentősen kényelmesebb, mint az injekciók formájában kiszerelt készítményeké.
Szedhetek egyidejűleg többféle peptid készítményt is?
Mivel a peptidek célzott hatású anyagok, egyidejűleg többféle készítményt is lehet használni. Ezek kompatibilisek egymással, nem befolyásolják egymás hatását, általában kombinálhatók más készítményekkel, többek között a gyógyszerekkel is. Ellenjavallat: nem ajánlott használatuk a Glandocort (mellékvese peptidek) és az Endoluten (epifízis peptidek) egyidejű szedésével.
Mi történik, ha abbahagyom a peptid bioregulátorok szedését? Felléphetnek elvonási tünetek?
A peptidek aktiválják a DNS-t, és egyúttal beindítják a fehérjeszintézist a sejtben, ez általában egy természetes folyamat, csak a stressz vagy a peptidhiány következtében nem elég hatékony. Ezért nem fordulnak elő elvonási tünetek, és a legrosszabb eset, ami történhet, hogy a többletként keletkezett peptidek megsemmisülnek, és a sejt visszatér a szintézis korábbi nívójára. Gyakorlati tapasztalatok szerint ez a szint meghaladja az eredeti mértékét.
A Havinson peptidek nem tartoznak a hormonok családjába, eltérő a hatásmechanizmusuk és nem lépnek fel elvonási tünetek. A pajzsmirigy számára kifejlesztett bioregulátorok szedésével nem akadályozza meg a pajzsmirigy működését, hanem elősegíti, hogy az természetes módon és a megfelelő mennyiségben termeljen hormonokat.
Okozhatnak-e a peptidek allergiát, mutációkat és rákot?
A peptid bioregulátorok nem testidegen anyagok, és a szervezet nem löki ki őket. Az Institute of Bioregulation and Peptides által kifejlesztett új generációs peptidek magas tisztasági fokkal rendelkeznek, nem tartalmaznak foszfolipideket - sejtmembránok maradványait. Mivel nem idegen antigének, ezért nem keletkezik ellenük immunválasz. Allergiás reakciók sem lépnek fel, nem fordulnak elő mutációk, mivel a peptidek csak a fehérjeszintézis természetes - sejtre jellemző - folyamatát idézik elő.
Lehetséges a peptidek túladagolása?
Túladagolás nem léphet fel - a felesleges peptideket a szervezet egyszerűen kiválasztja a vesén vagy a beleken keresztül. Egereken végzett egyik kísérlet során százezerszeresen túllépték a hasnyálmirigy peptidek gyógyászati dózisát. Nem tapasztaltak semmilyen következményt.