Az emberi szervezetben kettő mellékvese található. A szervek a retroperitoneumban, a 11-12. csigolya magasságában helyezkednek el, a vesék fölött, mint kis "sapkák". Annak ellenére, hogy mindkét mellékvese szerepe ugyanaz, alakjuk eltérő. A bal oldalon található mirigy vizuálisan egy félholdra hasonlít, míg a jobb oldali háromszög alakú.
A mellékvesék biológiailag aktív anyagokat - hormonokat - termelnek:
- Mineralokortikoidok: aldoszteron, kortikoszteron, dezoxikortikoszteron. Ezek a hormonok részt vesznek a vérnyomás és a víz-só egyensúly szabályozásában.
- Glükokortikoidok: olyan hormonok, amik hatással vannak az immunitásra, visszaszorítják a kötőszövet növekedését, valamint csökkentik a gyulladásos és allergiás reakciók intenzitását a szervezetben. Ide tartozik különösen a kortizol és a kortizon.
- Nemi hormonok: androgének, ösztrogének, gesztagének, amelyek az emberi másodlagos ivarszervi jellegek kialakulásáért felelősek és fontosak a magzat kihordásában.
- Katekolaminok: az adrenalin és a noradrenalin, amelyek szabályozzák a szervezet működését stresszhelyzetben.
Mihez van szükségünk a mellékvesékre?
Az élethez. Ezek nem csupán magasztos szavak. A mellékvesék feltétlen fontosságát igazolja az a tény, hogy ha megsérülnek vagy eltávolítják őket, bekövetkezik a halál.
A mellékvesék fő funkciója hormonok és biológiailag aktív anyagok termelése, amik közvetlenül befolyásolják a létfontosságú szervek növekedését, fejlődését és működését. Az általuk termelt hormonoknak köszönhetően különböző anyagcsere-folyamatok szabályozása történik. Ezenkívül részt vesznek a szervezet immunvédelmében, valamint az ember alkalmazkodásában a külső kedvezőtlen körülményekhez és a belső változásokhoz.
Ma több mint 50 szteroid vegyület ismert, amiket kizárólag a mellékvesekéreg termel. Például a hidrokortizon biztosítja a glikogén felhalmozódását a májban és az izmokban, gátolja a fehérjeszintézist egyes szövetekben, míg másokban felgyorsítja azt. Emellett befolyásolja a zsíranyagcserét, gátolja a nyirok- és kötőszövetek aktivitását. Az aldoszteron felelős a víz- és sóanyagcsere szabályozásáért, fenntartva a nátrium- és káliumsók arányát.
A kortizol serkenti az immunitást. Ha a szervezetet előre nem látható stressznek teszik ki, sürgősen elkezdi termelni ezt a hormont. Ennek köszönhetően javul az agy működése, erősödik a szívizom, és a szervezet képes elviselni a különböző típusú stresszhelyzeteket.
Stresszhelyzetben általában megnő az adrenalin és a noradrenalin mennyisége, amiket a mellékvesék agyi rétegének sejtjei termelnek. A vér megnövekedett adrenalinszintje segít beindítani olyan folyamatokat, amik mozgósítják a szervezetet, lehetővé téve a kedvezőtlen körülmények közötti túlélést. Ez növeli a légzésszámot, felgyorsítja az oxigén áramlását a szövetekhez, valamint emeli a vércukorszintet, az erek tónusát és a vérnyomást. E hormonok serkentő hatásának köszönhetően nő az izomerő, a reakciósebesség, az állóképesség és a fájdalomküszöb, lehetővé téve, hogy a fenyegetésre „üss” vagy „fuss” válasszal reagáljunk.
Az alapvető életfunkciók szabályozásával a mellékvesék segítenek abban, hogy gyorsan alkalmazkodjunk a környezetünk változásaihoz.
Hogyan működnek a legalapvetőbb, bár primitív vegetatív reflexeink (Moro és Paralichia a félelemben - RPS)? Vagyis megkeressük anyát, elrejtőzünk mögötte, vagy megdermedünk, ha anyu nincs ott.
Mi köze van ennek hozzánk?
Minden váratlan eseménynél ezek a reflexek aktiválódnak, így vagy úgy. Ez lehet egy zaj, egy esés, egy sikoly, egy ütés vagy egyszerűen csak egy váratlan információ. Mindenre reagálunk.
Hogyan? Ha az embernek sok ereje van, akkor izomgyengeség, belső remegés vagy pánikállapotok megjelenése nélkül reagál.
Mit jelent az, hogy sok erővel rendelkezünk?
Azt jelenti, hogy a vegetatív reakciót támogató belső szervek és az endokrin rendszer állapota erőforrással bír. Vagyis a mozgásra és a légzésre elegendő erőforrás áll rendelkezésre. Bármilyen stressztényező hatására az összes belső szerv részt vesz a reakciókban, figyelembe véve a különböző helyzetek hangsúlyait. Lényegében egy egységes rendszerről van szó, ami naponta számos alkalommal bekapcsolódik, hogy biztosítsa életünk mozgását és hatékony működését.
Most meg kell értenünk, mi kapcsolja be a belső szervi reakciókat. Hol található az a "gomb", amely ezt a folyamatot vezérli?
Ez a mellékvese. Ezért helyezkednek el közvetlenül az életenergia saját tartalékán - a veséken. Így a legszélsőségesebb helyzetben az ember "galoppban megállíthatja a lovat és bemehet az égő kunyhóba."
És most a szomorú dolgokról. Ezt a rendszert naponta és nagyon erőteljesen kihasználják. Gondozás hiányában ez a rendszer objektív tendenciát mutat az elhasználódásra.
A mellékvese-rendellenességek kockázatának csökkentése érdekében kerülni kell a stresszt, minél többet kell mozogni, munka- és pihenőrendet kell követni, helyesen kell táplálkozni, és panaszok esetén, illetve megelőzés céljából időben orvoshoz kell fordulni.
A Szentpétervári Gerontológiai és Bioregulációs Intézet klinikai vizsgálatai kimutatták, hogy a Glandokort, a mellékvese peptidek bioregulátora:
- normalizálja a mellékvese működését,
- stressz- és immunvédő hatása van,
- normalizálja a kortizol szekréciót.
Klinikai vizsgálatok alatt alkalmazták az ateroszklerózis, a cukorbetegség, az autoimmun betegségek, a distressz szindróma és a pánikbetegség komplex terápiájában.
A Propeptide.net webshopjában és üzletünkben könnyen megvásárolhatók a prémium minőségű, peptid tartalmú termékek, amikhozzájárulnak az egészség megőrzéséhez és a vitalitás támogatásához. Ne hagyja ki a lehetőséget, hogy Ön is élvezze a peptidek jótékony hatásait!